fallback

Лагард отхвърли исканията за индексация на заплатите в ЕЦБ спрямо инфлацията

В имейл към синдиката на служителите гуверньорът на банката посочва, че подобна промяна "не е желателна"

15:37 | 09.05.22 г. 6

Гуверньорът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард отхвърли призивите на колегите си за обвързване на ръста на заплатите с инфлацията в еврозоната, която достигна рекордни равнища и е много над увеличението на минималната заплата, съобщи Bloomberg.

В свой имейл към служители от 5 май, видян от медията, Лагард посочва, че разбира, че някои са "разочаровани" от тазгодишния ръст на заплащaнето, но въпреки това бъдещите промени по него трябва да са "разумни".

В отговор на призив от синдиката на служителите за обвързане на покачването на заплатите с инфлацията Лагард посочва, че „индексирането на заплатите спрямо инфлацията не е желателно и не е планирано“.

Говорител на ЕЦБ отказа да коментира случая.

ЕЦБ

Дори извън своите практики, ЕЦБ е сред най-яростните опоненти на индексирането - подход, който все още се ползва в някои страни, но бе по-широкоразпространен преди десетилетия.

Инфлацията не е предизвикателство единствено за ЕЦБ - покачващите се цени по цял свят затрудняват централните банки, като гуверньорът на Английската централна банка (АЦБ) Андрю Бейли заяви, че тази година няма да приема ръст на заплатата, а служителите във финансовата институция ще получат с 1,5% по-високи възнаграждения.

Лагард изрази съчувствието си след заседание между управителния съвет и представители на служителите миналата седмица за ръста на заплащането в размер на 1,48%, който влезе в сила от януари. "Разбирам, че цифрата разочарова много от вас заради високата инфлация. Разбираме защо инфлацията притеснява много от вас, какъвто е случаят и за много хора извън ЕЦБ", написа гуверньорът в своя имейл.

Към момента служителите разчитат на методология, базирана на промените в заплатите в националните централни банки и в други европейски институции, вместо на такава, базирана на местоположението им.

"Реалното намаление на заплатата ни сега се увеличи до 6% и управлението на ЕЦБ иска от нас и всички служители в Европа да поемем удара в името на запазването на ценовата стабилност", каза Карлос Болс, вицепрезидент на Международната и европейска организация по публични услуги и икономист в ЕЦБ.

Ценовата стабилност "е на първо място и преди всичко защита на покупателната способност на хората", смята Болс.

Сегашната методология ще е валидна и през 2023 г., а всяка промяна по нея трябва да бъде одобрена от управителния съвет на ЕЦБ. "Стабилна и надежна методология не трябва да бъде захвърлена, но разумни промени могат и ще бъдат обсъдени", допълва Лагард.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:51 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още